Rani dječji karijes (tzv. karijes bočice) označava pojavu karijesa koji se javlja od otprilike 6.mj. pa do 3. god. djetetova života.
Uzrokuje ga skupina mikroorganizama “Streptococcus mutans” koja rano kolonizira djetetova usta i uzrokuje infekciju. Bitno je napomenuti da se takva vrsta mikroorganizama najčešće prenosi s majke na dijete.
Uzroci nastanka:
- učestalo hranjenje na bočicu i dugotrajno dojenje tokom noći
- rizične prehrambene navike: zaslađeni čajevi, sokovi, mlijeko te slatkiši
- direktan prijenos iz majčinih usta: isprobavanje hrane istom žlicom kojom se hrani dijete, stavljanje djetetove dude u usta i sl.
- neredovita oralna higijena i posjeti stomatologu
Mliječni zubi imaju slabije mineraliziranu caklinu i veću pulpu od trajnih zuba te su zato i podložniji progresivnom širenju karijesa koji u konačnici može dovesti do destrukcije zuba s pojavom boli, oteklina, krvarenja i fistula.
Rani dječji karijes se najčešće pojavljuje na mliječnim gornjim sjekutićima u početku vidljiv kao demineralizirano područja s mrljama bijele boje, a kasnije žuto smeđe boje sve do potpunog gubitka zubne krune u razini zubnog mesa.
Osim što takvo stanje psihološki nepovoljno utječe na dijete, dolazi i do nepravilnog položaja trajnih zuba kao posljedica prerano izgubljenih mliječnih, poteškoća u izgovoru nekih slova i kao rezultat toga kasnije komplicirane ortodontske terapije.
Kako takvo stanje prevenirati?
- edukacijom majke i redovitim stomatološkim pregledima te potrebnom sanacijom u prenatalnom razdoblju
- prva posjeta stomatologu između 6 i 12 mjeseci djetetova života
- savjetovanje roditeljima o oralnoj higijeni te načinu prehrane
- topikalna fluoridacija u ordinaciji