Što je zubni rendgen i zašto je važan?

Zubni rendgen u poliklinici dr.Zubović

Što je zubni rendgen i zašto je važan za oralno zdravlje?

Zubni rendgen je dijagnostički postupak koji nam daje priliku da vidimo koštane strukture i zube. Vrlo je vrijedna dijagnostička metoda u svim granama dentalne medicine, smanjuje mogućnost pogreške i daje uvid u cijelo stanje stomatognatog sustava, a današnji moderni uređaju i softveri smanjuju zračenje na najmanju moguću mjeru.

 

Vrste zubnih rendgenskih snimaka: koji vam je potreban?

Rendgen zuba koristi se za:
– otkrivanje karijesa
– određivanje zdravlja korijena zuba
– određivanje je li parodontna bolest problem oralnog zdravlja
– određivanje status razvoja zubi
– praćenje zdravlje zuba
– praćenje prethodne stomatološke radove poput ispuna ili liječenja korijenskih kanala
– procjenu smjera rasta u ortodonciji
– otkrivanje impaktiranih i retiniranih zuba

Postoje dvije glavne vrste rendgenskih snimaka zuba: intraoralne i ekstraoralne.
Intraoralne se uzimaju unutar usta, a ekstraoralne se uzimaju izvan usta.
Najčešće vrste snimaka zuba uključuju periapikalne, zagrizne, panoramske (ortopan) i 3D, odnosno CBCT snimke. Panoramske rendgenske snimke (ortopani) stvaraju panoramsku snimku cijelih usta pacijenta. CBCT ili 3D snimke, nova su tehnologija koja stomatologu omogućuje liječenje i planiranje terapije zahvaljujući više informacija vezano za kost, manjak kosti, broj korijenskih kanala ili moguće komplikacije kod ekstrakcija zuba poput umnjaka. Koristeći 3D CBCT snimku, stomatolog može virtualno planirati operaciju ugradnje implantata prije stvarnog liječenja kako bi stvorio kirurški vodič koji osigurava pravilno postavljanje i poboljšava ishode. Kod nas se koristi za planiranje ugradnje mini implantata tijekom ortodontske terapije ili kod pacijenata kojima je potrebno kirurški nadomjestiti zub dentalnim implantatom. CBCT snimke su također od presudne važnosti kod impaktiranih zuba tj zuba koji su ostali zaglavljeni u kosti, a veoma nam je bitan i CBCT zgloba jer nam dijagnostički ukazuje na moguće degeneracije ili pomake unutar zgloba.

Snimanje zubnog rendgena u poliklinici dr.zubović

Je li zubni rendgen siguran? Sve što trebate znati o sigurnosti rendgenskog snimanja zuba

Jesu li X-zrake opasne? Neki su ljudi nervozni zbog rendgenskih zraka. Međutim, možete biti mirni da su vrlo sigurni za vas i djecu. Također se poduzimaju standardne sigurnosne mjere koje nam pomažu ograničiti nepotrebno zračenje i fokusirati se na jedno malo područje.
Tijekom rendgenskog snimanja izloženi ste maloj dozi zračenja. Međutim, tijekom svakodnevnih aktivnosti izloženi ste zračenju više nego što mislite. To uključuje situacije na visokoj nadmorskoj visini i u zrakoplovu ili na mjestima koja su visoko iznad razine mora. Drugi izvori zračenja dolaze od potrošačkih proizvoda kao što su mobiteli, fluorescentne svjetiljke, računala, pa čak i nešto stakla. Trenutna savezna profesionalna granica izloženosti radijaciji za ljude je 0,01mSv. Jedna zubna rendgenska slika daje oko 0,005mSv. Poliklinika dr.Zubović koristi digitalne rendgenske senzore koji zahtijevaju još manje zračenja od tradicionalnih radiografija.

 

Kako se pripremiti za zubni rendgen?

Zubni rendgen ne zahtijeva posebne pripreme. Ono što je bitno je ukloniti nakit s područja glave i vrata, obavezno staviti olovnu pregaču te skratiti tijek procedure koliko je to moguće kako pacijent ne bi morao provesti dugo vremena u neodgovarajućem položaju. Rendgenska snimanja su inače jako brze i bezbolne pretrage pa u većini slučajeva pacijent bude obrađen i brže nego što je mislio.

 

Koliko često trebate snimati zubni rendgen?

Pravila struke nalažu da je intraoralne snimke potrebno snimiti jednom godišnje, a ortopan (panoramsku snimku) jednom svake dvije godine. To naravno određuje stomatolog ukoliko smatra da je potrebno napraviti snimku i prije tog vremena.

 

Zubni rendgen kod djece: zašto je važan?

S pravom se svi roditelji pitaju, zašto moram zračiti svoje dijete te je li nužno toliko često obavljati radiološko snimanje?
Budući da je svako dijete drugačije, razlikuju se i zahtjevi za rendgenskim snimanjem zuba. Ono se predlaže nakon djetetovog kliničkog pregleda te obrade medicinske i dentalne povijesti i samo ako će tada pružiti informacije koje ne možemo dobiti vizualnim pregledom.
Na količinu zračenja ovisi to što su djeca u razvoju te im se mijenja oblik i širina čeljusti i položaj zuba te su sklonija karijesima. Time se oni zrače i više od odraslih, međutim, upravo zbog toga aparati poput Axeosa imaju posebne “dječje” programe sa smanjenim dozama zračenja.
To ne znači da će se morati snimiti prilikom svakog posjeta stomatologu, ali primjerice prije početka ortodontske terapije je obavezno napraviti ortopan (panoramsku snimku) te LL (kefalogram). Te snimke nam pomažu kod identificiranja bolesti kostiju, pregleda zubi koji niču, procjenu utjecaja ozljede na zub, te generalno stanje i zdravlje zubi pacijenta.
Također kod nas snimamo u tijeku terapije i CBCT gornje regije zbog ugradnje mini implantata, ali uz suvremene zaštite zračenja, rizik je gotovo zanemariv.